Hammaste juureravi ehk endodontia
Hammaste juureravi (endodontia) on kaasaegne ravi, mis võimaldab päästa ka neid hambaid, mida varem peeti lootusetuteks. Vajadus eemaldada hambanärvi kahjustusega lagunenud hammas on märgatavalt vähenenud, sest pärast juureravi on võimalik hammas uuesti üles ehitada kas hambaplommi materjali või hambakrooniga. Hamba eemaldamine on vältimatu ainult juhul, kui seda on võimatu taastada.
Kvaliteetse juureravi teostamiseks on vajalik spetsiaalne varustus, kuhu kuuluvad erinevad aparaadid ning vahendid. Arsti parimaks abiliseks on mikroskoop, mis võimaldab näha hambajuure kanalitesse ning tänu millele tõuseb juureravi kvaliteet. Samuti on juureravi õnnestumiseks oluline hambaarsti spetsialiseerumine juureravile ja suur kogemus, sest keerulistel juhtumitel on juurekanalid tihti hambaarstile tõeliseks väljakutseks.
Kuidas toimub hammaste juureravi?
Juureraviks planeeritakse üks kuni kaks visiiti (keerulisematel juhtudel rohkem).
Juureravi koosneb järgmistest tegevustest:
- ravivajava hamba seisukorra analüüs ja juureravi edukuse prognoos;
- kõkide juurekanalite ülesleidmine;
- hamba juurekanalite puhastamine ja laiendamine;
- vajadusel medikamentoosne ravi juurekanalites;
- juurekanalite täitmine ja juurekanalite suudmete sulgemine;
- ajutise täidise paigaldamine.
Juurekanalite ravi käigus tehakse röntgenpilte, millega kontrollitakse juureravi teostust erinevates etappides.
Juurekanal on hamba sees asuv kitsas käik, milles asuvad veresooned ja närvid. Juurekanalite arv hammastes võib olla erinev, kuid enamasti on neid üks kuni neli (harvematel juhtudel võib neid olla ka rohkem).
Kui juureravitava hamba kõik kanalid on üles leitud, korralikult puhastatud, laiendatud ja täidetud, siis on tehtud kõik selleks, et vältida hilisemat uue põletiku teket.
Pärast juureravi võib ravitav hammas alguses muutuda tundlikuks või isegi valutada, kuid need sümptomid kaovad tavaliselt paari päevaga. Kui sümptomid kestavad kauem, siis tasub võtta ühendust juureravi spetsialistiga, kes kas määrab antibiootikumikuuri või kutsub tagasi kontrollvisiidile.
Selleks, et juureravi lõpptulemus oleks edukas on väga oluline, et patsient viivimata pöördub tagasi oma hambaarsti poole, kes lõpetab ravi lõpuni ehk taastab hambakrooni. Juhul, kui peale juureravi teostamist jäetakse ajutine plomm pikemaks ajaks, siis on võimalik mikroobide uuesti sattumine täidetud juurekanalite suudmetesse ja põletik taastub.
NB! Dr Samarüütel Hambaravis juureravi protseduuride hulka ei kuulu hambakrooni taastamine. Kui juureravi on lõppenud, pöördub patsient tagasi oma hambaarsti poole (kes suunas teda juureravi spetsialistile), et hammas lõplikult ülesehitada kas hambaplommi või -krooniga.
Juureravi õnnestumist hinnatakse hilisemate kontroll röntgenpiltidega, mida tehakse umbes 6 kuu möödudes. Seega on soovitatav tulla juureravi spetsialistile juureravi edukuse kontrolliks umbes 6 kuu möödudes.